Nie tylko przy złamaniach. W czym jeszcze może pomóc Ci ortopeda?

​Ortopedia jest bardzo szeroką dziedziną medycyny. Choć kojarzy nam się przede wszystkim z pomocą po urazach kończyn, w rzeczywistości do ortopedy możemy zgłosić się ze znacznie większą liczbą problemów zdrowotnych. Kiedy może być przydatna pomoc ortopedy i gdzie jej szukać?

Mówiąc najogólniej, ortopeda zajmuje się kompleksowo aparatem ruchu. Oznacza to, że na jego pomoc możemy liczyć przy jakichkolwiek problemach w obrębie kończyn górnych lub dolnych, a także np. przy bólach kręgosłupa. Ortopedia zajmuje się zarówno problemami wynikającymi z urazów, jak i z innego typu schorzeń. W zakres leczenia ortopedycznego wchodzą między innymi: złamania, zwichnięcia i skręcenia, bóle, opuchnięcia, stany zapalne w obrębie kręgosłupa, stawów czy ścięgien, wady postawy, problemy z ruchomością stawów, choroba Scheuermanna, przykurcz Dupuytrena, zespół cieśni nadgarstka, a także choroby zapalne kości i stawów. Ortopeda często współpracuje w procesie leczenia z innymi specjalistami: z chirurgami, reumatologami, a także fizjoterapeutami i rehabilitantami.

Bardzo ważnym elementem ortopedii jest ortopedia dziecięcia – nie bez powodu pierwsza wizyta u ortopedy odbywa się jeszcze w wieku niemowlęcym, gdy lekarz bada, czy ustawienie bioder dziecka jest prawidłowe. Następnie w razie konieczności kontrole są ponawiane, by jak najszybciej wdrożyć leczenie ewentualnych wad postawy, które kształtują się w wieku dziecięcym.

Jak skorzystać z pomocy ortopedy?

Zacznijmy od tego, że do skorzystania z pomocy ortopedy w ramach bezpłatnej wizyty refundowanej przez NFZ niezbędne jest skierowanie, które może wystawić lekarz rodzinny lub lekarz w szpitalu. Niezależnie jednak od posiadania skierowania, musimy się raczej nastawić na wielomiesięczne oczekiwanie. Ortopedów jest niewielu, natomiast liczba potrzebujących pacjentów rośnie, co wynika m.in. z demografii, a konkretnie – z tzw. starzenia się społeczeństwa. Gdy procentowy udział seniorów w społeczeństwie rośnie, oznacza to większą liczbę pacjentów z problemami z narządami ruchu i stawami, a także z różnymi urazami, o które łatwiej w starszym wieku.

Dlatego coraz większą popularnością cieszą się prywatne gabinety oraz kliniki ortopedyczne. Ich zaletą jest nie tylko zdecydowanie krótszy czas oczekiwania na wizytę, ale też znakomite wyposażenie gabinetów w nowoczesne urządzenia diagnostyczne. W przypadku ortopedii często to właśnie one są kluczowe dla postawienia prawidłowej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia. RTG czy USG to absolutna podstawa, często niezbędna jest też tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.

Nie można też zapominać o wysokiej klasy fachowcach, często z zagranicznym doświadczeniem i udokumentowanym rozwojem zawodowym.

W prywatnych klinikach ortopedycznych pracują też specjaliści zajmujący się ortopedią sportową. W przypadku sportowców urazy aparatu ruchu są bardzo częste, a ich właściwe leczenie jest kluczowe dla możliwości kontynuowania kariery. Dlatego tak ważna jest wysokiej klasy opieka ortopedyczna dla zawodników. Mogą z niej skorzystać także osoby, które nie uprawiają zawodowo sportu, ale są aktywne fizycznie – warto pamiętać, że im szybciej otrzymamy diagnozę i wdrożymy odpowiednie leczenie, tym szybciej pozbędziemy się bólu, dyskomfortu oraz wrócimy do pełnej sprawności po kontuzjach, urazach czy przeciążeniach. A aparat ruchu jest o tyle ważny, że od jego prawidłowej pracy w dużej mierze zależy jakość naszego życia w późniejszych latach, dlatego warto o niego dbać, zapewniając sobie jak najlepszą opiekę ortopedyczną w renomowanej klinice.

Autor