Leczenie krótszej kończyny dolnej

Nierówność kończyn dolnych może być sporym problemem i utrudnieniem w codziennym funkcjonowaniu. Dla wielu osób to jedynie drobny problem natury wizualnej, ale w rzeczywistości schorzenie to, jeżeli jest dość głębokie, a nierówność duża, może powodować wiele dalszych problemów zdrowotnych, wynikających z nierównej pracy całego naszego narządu ruchu. W momencie kiedy pacjent ma jedną kończynę znacząco krótszą od drugiej, dochodzi często do przekrzywienia miednicy spowodowanej tym, że osoba z takim schorzeniem jedną z nóg stawia nienaturalnie. Na przykład krótszą kończynę zgina maksymalnie w podeszwie lub dłuższą w stawie kolanowym i biodrowym. Takie działanie przez długi czas prowadzi do zwyrodnień w naszym organizmie. Nie leczone schorzenie może prowadzić do przeciążenia stawu biodrowego i zmian w jego obrębie. Właśnie dlatego warto podjąć się profesjonalnej diagnostyki oraz leczeniu.
 

Rodzaje nierówności kończyn dolnych

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje takich nierówności. Są to nierówność wrodzona, a także czynnościowa, czyli nabyta w trakcie życia. Ze względu na różne pochodzenie obu tych typów dolegliwości wdraża się nieco inne leczenie i dobiera je konkretnie pod danego pacjenta i jego indywidualny problem. Nierówność kończyn dolnych zwykle spowodowana jest właśnie czynnikiem wrodzonym, a przypadki wady nabytej są nieco rzadsze. Te mogą być spowodowane trwałymi przykurczami mięśni.
 

Kiedy leczenie operacyjne krótszej kończyny dolnej?

Obecna wiedza medyczna mówi o zasadzie 3 cm. O ile pacjent nie odczuwa znaczącego dyskomfortu, a kończyny różnią się od siebie nie bardziej niż o 3 cm, nie ma wskazań do wykonania zabiegu operacyjnego. W każdym wypadku jednak warto skorzystać z pomocy fachowca. Udanie się do poradni ortopedycznej na konsultację z ortopedą będzie znakomitym posunięciem. Finalnie to chirurg ortopeda decyduje o wskazaniach do operacji.
Z pewnością wykonanych zostanie szereg badań diagnostycznych, które będą miały na celu sprawdzenie jakie zmiany przez lata poczyniły się w organizmie i jak rokuje obecna sytuacja w układzie ruchu. Badania, które będziemy musieli z całą pewnością wykonać to rozmaite prześwietlenia, takie jak tomografia komputerowa, RTG lub rezonans magnetyczny. Oprócz samej kończyny wykonane badania będą miały za zadanie uwidocznienie kręgosłupa lędźwiowego oraz stawów biodrowych.
 

Gdy potrzebna jest operacja kończyny dolnej. Czy jest się czego bać?

Obecna wiedza medyczna nakazuje wykonywanie wydłużenia krótszej kończyny, rzadziej stosuje się odwrotną metodę skracania kończyny dłuższej. To właśnie zbyt krótka kończyna uznawana jest za „wadliwą”. Operacje takie dają wiele korzyści z uwagi na to, że nie zmniejszy się wzrost pacjenta, a także nie ingeruje się w zdrowszą nogę. Technika wydłużania kończyny pozwala na znacznie lepsze wyniki jeżeli chodzi o wyrównanie obu kończyn.
Jeżeli poradnia ortopedyczna zadecyduje o skierowaniu nas na operację, nie mamy się czego obawiać. Współcześnie powikłania po takich zabiegach są znacznie rzadsze, aniżeli dawniej, aczkolwiek trzeba nastawić się na pewien czas rekonwalescencji, w którego trakcie wrócimy do swojej naturalnej aktywności.
Operacje wykonuje specjalizujący się w tej dziedzinie chirurg ortopeda. Jedna z technik to przecięcie kości dłutem z jednoczesnym jej rozciągnięciem oraz stopniowe wydłużanie kości za pomocą osteotomii. Obecnie stosowana częściej jest ta druga metoda, dająca znacznie lepsze skutki leczenia. Niektóre metody skupiają się również na pobudzaniu aktywności chrząstki wzrostowej

Autor