Przyczyny kontuzji podczas jazdy na rowerze

Kolarstwo jest jedną z najchętniej wybieranych dyscyplin sportowych. Prawie 40% Polaków deklaruje, jazda na rowerze to ich ulubiony sport. Dane Głównego Urzędu Statystycznego jasno pokazują, że jednoślady są obecnie najchętniej kupowanym sprzętem sportowym. Jazda na rowerze, tak jak każda inna forma aktywności ruchowej, ma całe mnóstwo zalet. To przede wszystkim doskonały trening dla ciała i umysłu. Częste wycieczki rowerowe pozwalają spalić nadmierne kalorie, poprawić wydolność krążeniowo-oddechową, wzmocnić serce i płuca, ochronić przed cukrzycą, poprawić metabolizm, zwiększyć gęstość kości, wzmocnić odporność oraz zredukować napięcie i stres. Kontuzje w tym sporcie nie są niczym wyjątkowym. Na różnego rodzaju urazy i przeciążenia narażeni są zarówno zawodowi kolarze, jak i osoby uprawiające ten sport rekreacyjnie. Poznaj przyczyny najczęstszych kontuzji na rowerze.

Najczęstsza przyczyna rowerowych kontuzji - upadek

Największe ryzyko urazu ortopedycznego pojawia się oczywiście w momencie upadku. Czasami winna jest nieuwaga i błędy w technice jazdy, a czasami zbytnia brawura i niedostosowanie swoich umiejętności do warunków. Choć większość urazów to raczej delikatne kontuzje, wywrotka nie zawsze kończy się na kilku siniakach. Często zdarzają się również stłuczenia, obtarcia, skręcenia i zwichnięcia. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do złamania. Na urazy ostre szczególnie narażona jest głowa, ręce i obręcz barkowa. Jeśli przydarzyła ci się taka kontuzja, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem. Diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości narządu ruchu u osób aktywnych fizycznie zajmują się ortopedzi specjalizujący się w medycynie sportowej. Wypadki na rowerze najczęściej zdarzają się miłośnikom kolarstwa górskiego. Dlatego jeśli zamierzasz rozpocząć przygodę z jazdą w trudnym terenie, na początek koniecznie dobrze opanuj umiejętności panowania nad twoim jednośladem.

Urazy przeciążeniowe u rowerzystów

Do występowania takich kontuzji przyczynia się intensywna eksploatacja określonych partii ciała w trakcie jazdy na rowerze. Ze względu na specyficzną pozycję, w której znajduje się nasze ciało podczas jazdy, na przeciążenia narażone są przede wszystkim stawy biodrowe, stawy kolanowe, stopy i odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Powszechnymi kontuzjami są uszkodzenia tkanek miękkich: mięśni, ścięgien, więzadeł i przyczepów mięśniowych. Takie urazy występują zarówno u początkujących, jak i u zaawansowanych cyklistów. Na powstanie kontuzji wpływa nie tylko zbyt intensywny trening, lecz także brak rozgrzewki przed jazdą.

Źle dobrana wysokość kierownicy i siodełka roweru

Wielogodzinna jazda na niewłaściwie ustawionym sprzęcie jest przede wszystkim bardzo niewygodna. Jeśli nie ustawimy siodełka i kierownicy prawidłowo, narażamy się ponadto na przeciążenia stawów i obtarcia.

Przyczyna urazu - usterki roweru

Czasami przyczyną kontuzji są po prostu wady roweru. Mamy tu na myśli nie tylko te przypadkowe (jak zużycie się części), lecz także po prostu źle dopasowany model. Jeśli kupiliśmy sprzęt bez mierzenia, możemy być pewni, że prędzej czy później narazimy się na różnego rodzaju bóle czy urazy. Podczas jazdy na niedopasowanym rowerze nasze ciało przyjmuje niewłaściwą postawę: nadmiernie pochylamy kręgosłup, zadzieramy brodę do góry i kurczymy kolana. Dlatego jeśli zamierzamy kupić jednoślad, koniecznie przymierzmy go osobiście. Równie ważny jest także typ roweru: inny model nadaje się do jazdy po mieście, a inny do pokonywania tras na nierównych drogach gruntowych.

 

 

Autor