Leczenie kręgosłupa u dzieci – skolioza, lordoza, kifoza

Kręgosłup jako podpora wszystkich naszych narządów wewnętrznych zasługuje na szczególną dbałość i opiekę. Musimy mieć na uwadze to, by nasze dziecko od pierwszych miesięcy życia rozwijało się w tym względzie poprawnie. Możemy zarówno mu w tym pomóc, jak i również zaszkodzić. Także wiek szkolny jako moment intensywnego wzrostu jest bardzo ważny jeżeli chodzi o zadbanie o kręgosłup. Mimo bardzo wielu programów, które miały na celu wprowadzenie gimnastyki kręgosłupa na zajęciach wychowania fizycznego, współcześnie nadal wady postawy u dzieci są czymś powszechnym. Jakie są najpowszechniejsze wady i jak je leczyć?


Skolioza u dzieci

To skrzywienie boczne kręgosłupa, które jest niezwykle popularne wśród dzieci i młodzieży. Na ten problem cierpieć może nawet co dziesiąte dziecko. Wadę zaobserwować można, przyglądając się łopatkom dziecka. Jeżeli są one niesymetrycznie ułożone, być może powinniśmy rozpocząć z naszym dzieckiem rehabilitację i leczenie kręgosłupa. Głównymi przyczynami skoliozy są wady wrodzone dzieci, a także złą budową miednicy i nierówna długość nóg oraz utrwalona nieprawidłowa postawa.
 

Dziecięce dolegliwości - lordoza

Jest to zgięcie kręgosłupa w kierunku przednim w odcinku lędźwiowym. W takiej sytuacji plecy dziecka są wklęsłe, a brzuch wypukły i to właśnie podstawa obserwacji tej wady postawy. Przyczyną lordozy bardzo często są przebyte choroby takie jak gruźlica, krzywica czy też porażenie mięśni grzbietu lub zwichnięcie biodra.

Wada postawy dzieci - kifoza

To nadmierne wygięcie kręgosłupa w kierunku tylnim w odcinku piersiowym kręgosłupa. Jest efektem zgniecenia kręgu, krzywicy lub uszkodzeń kręgosłupa wynikających z przeciążenia.


Gdzie leczyć wady postawy u dzieci?

Ortopeda dziecięcy to właściwy specjalista do takich zagadnień. Zdecydowanie unikać powinniśmy rozmaitych metod domowych, które często mogą przynieść więcej szkód i narazić nasze dzieci na dalsze problemy ze zdrowiem.
 

Jak zadbać o kręgosłup dziecka?

Jeżeli dostrzegamy problemy w postawie naszego kilkumiesięcznego dziecka, powinniśmy udać się do poradni ortopedycznej, w której przyjmuje ortopeda dziecięcy. Zapobieganie chorobom kręgosłupa i wadom postawy jest dość proste w przypadku starszych dzieci. Dziecko oczywiście powinno często zmieniać pozycję, regularnie ćwiczyć (np. uprawiać sport) i nie przeciążać się. Ruch jest największym sprzymierzeńcem młodego, rozwijającego się człowieka. Zapisanie dziecka na gimnastykę korekcyjną jest również znakomitym pomysłem. Możemy również codziennie samodzielnie ćwiczyć z dzieckiem kręgosłup przez kilkanaście minut. Oczywiście wcześniej powinniśmy również sami zdobyć odpowiednią wiedzę. Warto również zadbać o właściwą dietę – produkty bogate w witaminę D, a także minimalizowanie spożycia produktów, które utrudniają wchłanianie tej witaminy (coca cola / szpinak). Warto również zastanowić się nad zakupem biurka, które będzie rosło wraz z dzieckiem (z regulacją).


W przypadku małych, kilkumiesięcznych dzieci również możemy jako rodzice wspomóc poprawny rozwój jego kręgosłupa. W przypadku tak małych dzieci musimy trzymać się kilku prostych zasad: nie krępujemy ruchów nóżek małego dziecka, układamy je naprzemiennie na obu bokach, a także nie powinniśmy maluszka trzymać ciągle na tej samej ręce. Nie należy również przyspieszać procesu chodzenia oraz siadania. Dziecko powinno wykonywać te czynności zgodnie z naturą, wtedy gdy jego organizm będzie na to gotowy.
Odpowiednie ćwiczenia na kręgosłup dla dzieci może również wskazać ortopeda dziecięcy lub fizjoterapeuta zajmujący się właśnie dziećmi i młodzieżą.

Autor