Najczęstsze kontuzje i urazy rowerzystów

Regularna aktywność fizyczna w istotny sposób wpływa na nasze zdrowie. Niestety, przeszło 60% Polaków spędza czas wolny w sposób bierny. Siedzący tryb życia jest bardzo niebezpieczny, ponieważ może prowadzić do wielu groźnych chorób: nadciśnienia tętniczego, otyłości, miażdżycy, osteoporozy, choroby niedokrwiennej serca czy cukrzycy. Brak aktywności fizycznej zwiększa ponadto ryzyko udaru mózgu i zawału serca. Do uprawiania sportu nie ma ograniczeń wiekowych – każdy może wybrać odpowiednią dla siebie formę ruchu. Wśród ulubionych dyscyplin Polaków znajduje się kolarstwo. Nie trzeba jeździć wyczynowo, by czerpać radość z wycieczek rowerowych. To przyjemna i bezpieczna forma aktywności – o ile traktujemy ją z głową. Jeśli nie będziemy stosować się do zasad obowiązujących na drodze, możemy doznać kontuzji. Na jakie urazy narażeni są rowerzyści?

Dlaczego warto być aktywnym i wychodzić na rower?

Lekarze są zgodni, że ruch jest niezbędny do zachowania w zdrowiu naszego ciała i ducha. Odpowiednio dobrana aktywność fizyczna pozwala utrzymać prawidłową masę ciała, pomaga zbudować muskulaturę, zwiększa naszą sprawność psychofizyczną, poprawia metabolizm, dotlenia mózg, zmniejsza ilość insuliny w organizmie, zwiększa pojemność płuc, obniża ciśnienie tętnicze, zmniejsza poziom złego cholesterolu, wzmacnia układ kostny i elastyczność tkanki mięśniowej, poprawia sprawność kości, powoduje wydzielanie endorfin i zapewnia spokojniejszy sen.

Jazda na rowerze – zalety

Zacznijmy od tego, że kolarstwo jest idealną dyscypliną do pozbycia się zbędnych kalorii. Aby utrzymać smukłą sylwetkę, wcale nie musisz jeździć szybko. Podczas jazdy twoje mięśnie wykorzystują energię zmagazynowaną w komórkach tłuszczowych, co pozwala zachować odpowiedni poziom cukru we krwi. Jazda na rowerze pomaga też w obniżeniu poziomu złego cholesterolu, a tym samym zmniejsza ryzyko miażdżycy. Kolarstwo to doskonały sposób na zwiększenie sprawności fizycznej. Jazda korzystnie wpływa na wytrzymałość mięśni, dzięki czemu pomaga w rzeźbieniu muskulatury i ujędrnianiu sylwetki. Regularne wycieczki rowerowe mogą poprawić pamięć i zachować sprawność umysłu. To wreszcie świetny sposób na zachowanie harmonii między duchem i ciałem.

Jakie kontuzje przytrafiają się rowerzystom?

Kolarstwo, podobnie jak każdy inny sport, niesie z sobą ryzyko kontuzji. Urazy ortopedyczne mogą przydarzyć się nawet wytrawnym rowerzystom. Jednymi z najczęstszych kontuzji są te spowodowane upadkiem. Wywrotka kończy się zwykle uszkodzeniem kolan, nadgarstków i łokci. Jeślim siła uderzenia o podłoże jest wyjątkowo duża, może dojść do urazu obojczyków lub kości żebrowych. Częstą dolegliwością kolarzy jest ból szyi. Wynika on głównie z trzymania głowy w nienaturalnej pozycji. Na takie urazy szczególnie narażone są osoby jeżdżące po trudniejszym terenie. Inny problem to ból odcinka krzyżowego kręgosłupa związany z nieprawidłowo ustawioną kierownicą. Gdy kierownica jest zbyt nisko, kręgosłup musi się mocno wyginać. Kilkugodzinna jazda w takiej pozycji naraża go na silne obciążenie, objawiające się bólem i uczuciem sztywności pleców. Rowerzyści narażeni są także na kontuzje rąk (głównie z powodu jazdy po trasach gruntowych) i dolegliwość zwaną zespołem cieśni nadgarstka (w wyniku kurczowego trzymania się kierownicy). Część kontuzji jest spowodowana wadami technicznymi samego roweru. Dlatego, aby mieć pewność, że nasz sprzęt jest w pełni sprawny, przed rozpoczęciem sezonu warto oddać go do serwisu.

 

 

Autor