Rezonans kolana – szybka diagnostyka kontuzji sportowych

Kontuzje w obrębie kolana należą do najczęstszych, z jakimi do czynienia mają zarówno sportowcy profesjonalni, jak i amatorzy. O uszkodzenie stawu kolanowego nietrudno w przypadku bardzo wielu aktywności nie tylko sportowych, ale również codziennych. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że do uszkodzenia doszło, bowiem wiele z takich kontuzji nie manifestuje się w pierwszej kolejności bólem.

Jakie kontuzje są częste w przypadku kolan?

Jedną z głównych kontuzji jest oczywiście popularne skręcenie. Uraz skrętny kolana jest bardzo bolesny i zwykle mocno się manifestuje tuż po samym zdarzeniu. Innymi schorzeniami są wszelakie naderwania czy uszkodzenia aparatu więzadłowego, łękotki, ścięgien oraz zbieranie się płynu w jamach stawu kolanowego. Nie wszystkie urazy kolan dają od razu o sobie znać i niektóre przechodzą niezauważone i dopiero gdy nastąpi większe przeciążenie organizmu, manifestują się poważniejszymi kontuzjami. Dlatego też zaleca się wykonanie rezonansu w sytuacjach niepokojących, niekoniecznie jedynie wtedy, gdy doskwiera nam olbrzymi ból. Mikrourazy sportowe towarzyszą praktycznie każdemu sportowcowi na co dzień i czasami dopiero skumulowane stanowią spore zagrożenie dla zdrowia. Bezwzględnym wskazaniem do wykonania tego badania jest towarzysząca nam opuchlizna w okolicy kolana.
 

Kto jest narażony na tego typu kontuzje kolan?

Zwykło się mówić o kolanie skoczka lub kolanie biegacza, ale w rzeczywistości narażeni są wszyscy ludzie, którzy uprawiają aktywność ruchową. Przyczyn powstania urazów kolan są dziesiątki i nie sposób wykluczyć jakiekolwiek osoby. Niemniej jednak urazy skrętne i inne uszkodzenia częściej zdarzają się w przypadku osób uprawiających tego typu sport, który jest wysiłkiem nie izolowanym, w którym to olbrzymie siły oddziałują na kolano, a poprzez cały aparat ruchu przechodzą drgania. Takimi sportami jest właśnie bieg (zwłaszcza po twardej nawierzchni) oraz wszelakiego rodzaju skoki.
 

Rezonans kolana – korzyści z badania

Zaznaczyć należy, że obecnie rezonans w przypadku badań kolan jest najlepszym dostępnym na rynku badaniem. Przede wszystkim jest całkowicie bezpieczne i nie dostarcza naszemu organizmowi zbędnych promieni X jak w przypadku badań RTG lub tomografii. Dodatkowo uwidacznia wszystkie te struktury, które dla promieniowania rentgenowskiego nie są zasadniczo widoczne.
Rezonans stanowi podstawę w diagnostyce sportowych kontuzji kolana. Z uwagi na szybkość badania (około 30 minut) oraz sporą dostępność z badań tego typu możemy skorzystać w praktycznie dowolnej chwili. Na rezonans kolana skierowania wystawia poradnia ortopedyczna, lekarz specjalista (ortopeda) lub chirurg ortopeda. Naturalnie liczyć musimy się z czasem oczekiwania w ramach NFZ, ale obecnie działa bardzo wiele specjalistycznych klinik prywatnych, w których ceny za tego rodzaju krótkie badania nie są zaporowe. Stąd zapewne wielu pacjentów decyduje się na ten właśnie tryb leczenia.

Istnieją oczywiście pewne ograniczenia i przeciwwskazania do wykonania tego badania. To przede wszystkim wbudowany rozrusznik serca, aparat słuchowy wszczepiony, pompa insulinowa czy też neurostymulatory. W przypadku ciąży możliwe jest wykonanie takiego badania po konsultacji.

Autor