Wkładki ortopedyczne - jakie wybrać? Poradnik

Wkładki ortopedyczne to ulga dla wszystkich tych, którym na co dzień doskwiera ból stóp i kręgosłupa podczas chodzenia. Dzięki wkładkom, nie tylko można poruszać się z większym komfortem, lecz także poprawić kondycję ciała poprzez korekcję wad postawy i układu kostnego. Źle używane wkładki ortopedyczne mogą jednak nam zaszkodzić, dlatego warto wiedzieć, jak je właściwie dobrać i nosić.

 

Jak dobrać wkładki ortopedyczne?

Dobór wkładek ortopedycznych zależy przede wszystkim od schorzeń, w których mają one pomóc, stylu życia i… wieku. Inne wkładki należy kupić dziecku, inne przydadzą się chorym na cukrzyce, a jeszcze inne zakupi sportowiec. Przyjrzyjmy się każdym z nich. 

Wkładki ortopedyczne dla sportowców 

Ludzie uprawiający sport na co dzień są wyjątkowo mocno narażeni na zmiany w obrębie mięśni i kości oraz nadwyrężenia stóp. Przeciążenia mięśni sprawiają, że na stopach mogą powstawać zgrubienia i zrogowacenia paznokci, płaskostopie i inne nieprawidłowości. Wkładki ortopedyczne muszą zostać dostosowane do indywidualnych problemów sportowca. Najlepiej jest udać się do specjalisty, jakim jest ortopeda, skonsultować wady stóp oraz omówić wykonywane na co dzień czynności fizyczne. Ten sposób to jedyna możliwość, by pozbyć się bólu i zapobiegać powstawaniu dalszych powikłań. W przypadku narażenia na wiele nieprawidłowości można razem z ortopedą, a następnie pracownikiem sklepu medycznego opracować indywidualnie wyprofilowaną wkładkę ortopedyczną dopasowaną specjalnie dla nas. Sprawi ona, że ból odejdzie w zapomnienie, a my będziemy mogli nadal uprawiać ukochany sport bez obawy o kontuzję. 

Materiały wkładek ortopedycznych dla sportowców cechują się elastycznością, trwałością i dobrym przepuszczaniem powietrza, by stopa mogła oddychać. Wkładki wykonywane na zamówienie przydadzą się nie tylko sportowcom, lecz także ludziom o nietypowych dolegliwościach. W każdym takim przypadku warto skonsultować się z technikiem-ortopedą. 

Dziecięce wkładki ortopedyczne 

Niestety, coraz częściej zdarza się, że nastolatki lub dzieci zgłaszają problemy z chodzeniem. Z reguły spowodowane jest to niedopatrzeniem rodziców w pierwszych 5 latach życia pociechy. To właśnie w tym czasie stopy maluchów najbardziej się rozwijają. Wtedy występują też deformacje związane z biodrami, kręgosłupem czy kolanami. Wszystko to ma wpływ na komfort chodzenia. Gdy układ kostny dziecka nie zostanie prawidłowo skontrolowany do 5 roku życia dziecka, może zdarzyć się, że będzie ono później narzekało na dyskomfort, będzie chodziło na palcach, miało płaskostopie lub inne nieprawidłowości. Aby pomóc maluchowi mimo wieku powyżej 5 lat należy niezwłocznie skonsultować się z ortopedą dziecięcym i dobrać odpowiednie wkładki, które pomogą dziecku lepiej funkcjonować i skorygować powstałe wady. 

Wkładki ortopedyczne dla cukrzyków 

Tak zwana stopa cukrzyka to częsty problem diabetyków. To schorzenie objawia się wieloma ranami, rogowaceniem i pękaniem skóry oraz zaburzeniami czucia w kończynie. Konieczne są regularne wizyty u lekarza, prawidłowa higiena oraz specjalne wkładki ortopedyczne. Pozwolą one na odciążenie stóp, ułatwią gojenie się ran, zabiegną dalszym zmianom deformacyjnym i owrzodzeniom. Gdy stopa musiała zostać poddana amputacji, wkładka może uzupełnić ubytek tak, by można było wygodnie chodzić w butach. 

Jak nosić wkładki ortopedyczne? 

Noszenie wkładek ortopedycznych może być problematyczne, zwłaszcza gdy dopiero zaczynamy ich używać. Z tego powodu początkowo powinniśmy nosić je przez około pół godziny dziennie, a następnie zwiększać ten czas, dopóki nasze ciało nie przyzwyczai się do nowego ułożenia. Ważne jest także, by wkładka była dostosowana do butów. Muszą one być na tyle szerokie, by na pewno się zmieściła bez zagięć i wysunięć. Nie należy wkładać wkładek do klapek czy pantofli, gdyż zamiast pomóc, tylko sobie zaszkodzimy. 

Gdzie można kupić wkładki ortopedyczne?

Wkładki ortopedyczne dostaniemy w sklepach medycznych lub specjalistycznych sklepach z asortymentem ortopedycznym. Często kupimy je też bezpośrednio w klinikach czy poradniach ortopedycznych. Nawet jeśli wiemy, jakich wkładek potrzebujemy, zawsze warto najpierw skonsultować zakup z ortopedą i dopytać pracowników sklepów, by na pewno zaopatrzyć się w coś, co poprawi nasz komfort chodzenia, a nam nie go pogorszy. 

 

 

 

Autor